Možda ste upoznati s činjenicom kako je jedan od vodećih razloga koji tvrtke tjera u propast premali protok novca. Tome, nažalost, najčešće jest tako, ali se rijetko govori o tome da to nije jedini razlog zašto mnogi biznisi, nevezano uz njihovu veličinu, zatvaraju svoja vrata. Nova istraživanja, naime, upućuju na to da jednaka terminalna opasnost tvrtkama prijeti i od data breacheva, odnosno curenja podataka.
Pritom je statistika mnogo okrutnija za male i srednje poduzetnike. U prosjeku šez posto njih odlaze u bankrot unutar 60 posto njih u bankrot odlaze unutar šest mjeseci od napada dok će se veće kompanije poput Googlea izvući mnogo lakše, premda i dalje uz značajne gubitke.
Unatoč tome mnogi su poduzetnici još uvijek prilično skeptični kad su u pitanju ulaganja u bolje sustave cyber sigurnosti. Razlozi za to su razumljivi, novac kojeg ionako nedostaje ulaže se u sustave koji su od vitalnije važnosti jer se odražavaju direktno na bilancu. Pa ipak, tužna je stvarnost ta da će minimalno 20 posto tvrtki ove godine biti izloženo hakerskim napadima te da će jedna od osam tvrtki čiji su sustavi cyber sigurnosti probijeni zbog toga nepovratno propasti.
A šanse da se to dogodi upravo vama, proporcionalno rastu s vašom vidljivošću na internetu. Bez jake prisutnosti na digitalnim kanalima je danas, dakako, nemoguće preživjeti, zbog čega je ovaj podatak još i strašniji. Hakeri će, statistički gledano, prije napadati one tvrtke koje imaju veći digitalni footprint. Uz sve ono o čemu smo u ovom serijalu već pisali, ovo je još jedan razlog zašto bi svaki odgovoran poduzetnik trebao ozbiljno razmisliti o razini zaštite svoje cyber sigurnosti. Ne vjerujete nam?