Ako se njih pita, pokret zero waste trendovski je naziv za ono što oni godinama rade – koristite hranu u cijelosti, uz minimalno stvaranje otpada. Mišljenja su da i svi drugi, početnici, entuzijasti ili učeni kuhari, mogu i moraju razmišljati isto. Odabir prave količine hrane, kupnja iz provjerenih izvora i češća kupovina lokalno ključni su za uspjeh kuhinje s načelima održivosti. Dodatni plus je to da ste okruženi inspirativnom prirodom
Puno je načina na koje zaustaviti pretjerano skladištenje, kvarenje i bacanje hrane, a jedan od najboljih je stručna edukacija.
Razgovarali smo s četiri vrhunska chefa čije ćete gastronomske trikove moći upoznati putem (video)radionica platforme Priceless.com. O kuhanju, sezonskim namirnicama te povezanosti jela i prirode popričali smo s Nikolom Pezićem iz EatIstrie, jedinstvenog pokreta oformljenog na pitoresknom obiteljskom imanju u Istri, Markom Gajskim iz hvaljenog restorana i hotela Lešić Dimitri Palace na Korčuli, Teom Fernetichem iz istarskog boutique hotela San Rocco u Brtonigli te Bernardom Korakom iz restorana i Vinarije Korak nedaleko od Jastrebarskog.
KUPUJMO SEZONSKI
Sezonalnost je ključ uspjeha u održavanju zero waste kuhinje, slažu se naši sugovornici. Kako biste dobili najbolje proizvode, krenite na tržnicu. A ako pak niste iskusni u odabiru namirnica i posjetu tržnici, onda će vas oduševiti vijest da će vam iskustvo EatIstria omogućiti to. Zaputite se s Nikolom Pezićem na pulsku zelenu tržnicu i otkrijte sve čari pametne zero waste kupnje te uživajte u vinima i njihovim maslinicima: „Nikad ne kupujemo u supermarketu, nego kod provjerenih proizvođača iz Pule ili okolice koji imaju svoje svježe namirnice. Goste uvijek provedemo po tržnici i vidimo što se trenutno nudi, a to se mijenja iz sezone u sezonu. Ne jedemo hranu koja nije sezonska i sa sobom nosimo cekere za kupnju“, otkriva Pezić.


