Koja je temeljna razlika između novih generacija i boomera i milenijalaca? Mladi ljudi, naoružani novim tehnologijama i vlastitim idejama, hrabro i sigurno ulaze u poslovni svijet. Danas je lakše nego ikad hobi pretvoriti u unosan posao. Influenceri postaju modeli, pisci i glumci, zaljubljenici u fotografiju s lakoćom se mogu pretvoriti u profesionalce koji unosno zarađuju, blogeri postaju producenti i scenaristi… Čini se da je danas jednostavnije nego ikad raditi ono što volite i da se kreativcima otvaraju prilike svakog trena.
Kako zapravo započeti posao u kreativnoj industriji i industriji digitalnog sadržaja? Uz pomoć mobitela, naravno. Za dobru fotografiju doista vam ne treba puno. Modni fotografi umjesto fotoaparata editorijale snimaju mobitelom, zvijezde poput Lady Gage i Ellie Goulding za svoje glazbene spotove radije biraju smartphone kamere, a sve je više fotografija vjenčanja i rođendana koje se rade isključivo uz pomoć mobitela. Ako pitate profesionalca može li prepoznati razliku između fotografije uhvaćene mobitelom i fotoaparatom, reći će vam da su razlike minimalne. Oko amatera teško će primijetiti ijednu razliku. Zato izlike više nema! Ako ste u potrazi za novom karijerom ili amatersku fotografiju želite dovesti na više razinu, nabavite novi mobitel i krenite u avanturu. Ovo je nekoliko pravila koja će vas u trenu pretvoriti u profesionalnog fotografa:
1. Svjetlost
Koristite prirodno svjetlo. Nebo bez padalina, čak i na oblačan dan, idealna je kulisa za dobru fotografiju. Pazite na boje neba. Na kameri mobitela prilagodite svjetlinu i nemojte dozvoliti da svjetlo bude previše eksponirano, a objekti izgledaju isprano. Uvijek odaberite prirodno svjetlo bez umjetne rasvjete i bljeskalica. Ako se bliži zalazak, pronađite zrcalne odraze sa stakla građevina i automobila te dodajte još malo svjetline fotografiji. Svjetlo dana daje savršene boje, no ako se dogodi da to nisu boje koje želite, u kameri mobitela potražite opciju filtera i prilagodite ih sebi.
2. Pomozite si uz opciju grida
Prirodnom oku je ponekad teško procijeniti profil i ravninu fotografije. Olakšajte si fotografiranje i odaberite opciju Grid. Uz pomoć niza linija vašeg telefona namjestite objekt interesa po pravilu trećine. Od ukupno devet blokova postavljenih vodoravno i okomito, pronađite kadar koji će činiti idealnu kompoziciju, između prvog i srednjeg kvadrata. Na ovaj način fotografija će promatraču djelovati uravnoteženo, poravnato i prirodno. Interakcija s promatračima fotografije je zagarantirana. Zaboravite generičke i uvijek iste centrirane fotografije! Ako se radi o grafitu, fotografiji hrane, cvijeća ili životinje u prirodi, pravilo trećine i Grid ključ su uspjeha.
3. Bitan je fokus!
Jeste li primijetili kako se prilikom žive snimke fokus može promijeniti iz centralne točke prema pozadini? Takve su situacije s kamerom mobitela neizbježne, no popravka ima.
Da biste fokusirali željeli objekt, prijeđite prstom preko njega, izoštrite ga i stavite u fokus. Ako želite staviti fokus na objekt bez pogleda na pozadinu, opcija Portret je idealna! Mobitel će vam automatski fokusirati željeli objekt, a sve ostalo će biti u laganoj izmaglici. Znate li da se za ovakve fotografije fotoaparatom u prošlosti trebao koristiti poseban objektiv čija cijena je peterostruko veća od cijene današnjeg smartphonea?
4. Spontane fotografije
Nema nište zabavnije od spontanih fotografija uhvaćenih u trenutku. Za takve fotografije vam ne treba vještina, nego brzina. Uhvatite let ptica, ljuljanje biljke na prozoru ili osobu kako hoda. Fokusirajte objekt i brzo klikajte fotke jednu za drugom. Rezultat mogu biti prave umjetničke slike, uljepšanje igrom svjetlosti i sjene, ponekim slučajnim detaljem i laganim blurom. Savršeno nesavršeno!
5. Selfie
Htjeli priznati ili ne, svi volimo raditi selfie fotografije! Posebno ako smo na nekom putovanju, izložbi, kod neke gradske znamenitosti, a jedini fotografi smo mi sami! Dobra opcija je uvijek nositi selfie štap jer čaše u kafiću, kamenje ili knjige na koje je naslonjen mobitel nisu toliko pouzdane. No, često je problem fokusirati selfie. U trenutku kada se približite mobitelu, fokus otiđe na ruku ili pozadinu. Smartphone današnjice koji je pobijedio u selfie igri svakako je Motorola G53, koji ima opciju fotografiranja prednje kamere uz pokret ruke i mahanje. Lako i pouzdano, odmah se namjestite na stranu boljeg profila i samo slikajte.