DONOSI AQUA MARIS STRONG SPREJ ZA NOS
Piše: izv.prof.dr. Ratko Prstačić
Bakterije, virusi i druge klice koje se prenose zrakom zimi se, zahvaljujući suhom i hladnom zraku, šire još brže nego inače. Uz to, u hladnim mjesecima više vremena provodimo u zatvorenim prostorima što respiratornim bolestima kao što su gripa i prehlada dodatno olakšava širenje pa se tako većina odraslih u prosjeku zarazi s čak dvije do četiri sezonske prehlade godišnje.
Iako se prehlada često tretira kao manja infekcija nosa i ždrijela, može je uzrokovati više od 200 različitih virusa. Među njima, najčešći uzročnik jest rinovirus, odgovoran za 10 do 40 posto svih prehlada. Osim toga, za nadolazeću zimsku sezonu stručnjaci predviđaju multidemiju – istodobno širenje različitih vrsta virusa i bakterija, gripe, Covida-19 i drugih respiratornih bolesti koje se šire zrakom.
Tijekom sezone respiratornih bolesti, nos postaje glavni zaštitnik dišnog sustava. Međutim, biti prva linija obrane nije lak zadatak, pogotovo kada je broj iritabilnih čestica u zraku ogroman: kako one podražavaju sluznicu, protok krvi u velikoj mreži žila koje oblažu nosnu šupljinu se povećava zbog čega sluznica otiče i tako uzrokuje začepljenje nosa i otežava disanje.
Začepljenost nosa tradicionalno se liječi lokalnom primjenom lijeka, poput primjene dekongestivnog spreja za nos na sluznicu koji, barem privremeno, odčepljuje nos i zaustavlja curenje. Međutim, prekomjerna uporaba takvih lijekova može dovesti do pogoršanja učinka, odnosno tzv. rebound fenomena. Jednom kada krvne žile počnu očekivati sužavanje krvnih žila koje uzrokuje takav sprej, dolazi do upravo suprotnog učinka. Kako lijek nestaje iz našeg tijela, krvne žile nosne sluznice se šire što dovodi do ponovnog oticanja tkiva i posljedično novog začepljenja.
Kako najnovija istraživanja pokazuju, hipertonična otopina morske vode u spreju za nos odčepljuje nos koristeći osmotski tlak uz čiju se pomoć izvlači višak vode iz tkiva. Tako se smanjuje lokalna upala i poboljšava sposobnost sluznice da odstrani čestice koje se zadrže na sluzi. Od 136 pacijenta koji su sudjelovali u istraživanju, oko 70 posto je primijetilo poboljšanje disanja kroz nos, a 50 posto je izjavilo kako razmišlja koristiti hipertoničnu otopinu morske vode kao alternativu medicinskim dekongestivima. Tu se kao kvalitetan izbor pokazuju upravo pripravci na bazi morske vode iz Jadrana. Zašto? Morska voda iz Jadranskog mora bogata je solima i oligoelementima te upravo zbog svoje hipertoničnosti “izvlači” višak tekućine iz nosa, čime se smanjuje njezino oticanje i olakšava disanje na nos.
Koji su najčešći uzroci kronične začepljenosti nosa, što učiniti da se rebound fenomen spriječi te koje je rješenje za učinkovito prirodno liječenje začepljenog nosa – na ta i druga pitanja odgovara vodeći stručnjak dr. Ratko Prstačić, otorinolaringolog i voditelj Odjela za fonijatriju Klinike za bolesti uha, nosa i grla i kirurgiju glave i vrata KBC-a Zagreb.